| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 40 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 520 MHz |
| Number of Elements | 2 |
| Current Rating | 3 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Continuous Drain Current (ID) | 3 A |
| Gain | 18.5 dB |
| Max Frequency | 520 MHz |
| Output Power | 70 W |
| Test Current | 400 mA |
| Test Voltage | 12.5 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 2.5 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -500 mV, 40 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 150
Distributors
pcbx
Unit Price$49.74579
Ext.Price$49.74579
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $49.74579 | $49.74579 |
| 10 | $41.37859 | $413.78590 |
| 25 | $39.86569 | $996.64225 |
| 50 | $38.40810 | $1920.40500 |
| 100 | $37.00392 | $3700.39200 |
| 300 | $37.00096 | $11100.28800 |
| 500 | $36.99793 | $18498.96500 |
| 1000 | $36.99645 | $36996.45000 |
| 3000 | $36.99497 | $110984.91000 |
| 5000 | $36.99349 | $184967.45000 |
| 10000 | $36.99195 | $369919.50000 |
